Żywy Różaniec

W parafii św. Michała Archanioła działalność Róż Żywego Różańca datuje się od wielu lat, w kolejnych latach powstawały kolejne Róże. Obecnie działa 7 Róż, w tym 6 Róż żeńskich i 1 Róża męska, w sumie Żywy Różaniec tworzy 140 parafian. Wiele osób to starsi ludzie, ale są też i młodzi (najmłodsza członkini ma 24 lata). Każda Róża ma swoją zelatorkę, a naszym opiekunem duchowym jest ks. kanonik Grzegorz Miloch. Róże Żywego Różańca spotykają się w każdy I czwartek miesiąca na adoracji Najświętszego Sakramentu podczas Godziny Świętej i na Eucharystii.

Działalność Róż polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy Różańca świętego, przez każdego członka. W naszej parafii część Róż odmawia jedną i tę samą Tajemnicę do końca życia, a część ma zmienne Tajemnice Różańca co miesiąc. Różaniec nie zastępuje nam Mszy św., nie konkuruje z Liturgią Godzin i Koronką do Miłosierdzia Bożego, ale jest wspaniałym i potężnym sposobem przeżywania wiary w żywej łączności z Maryją, z którą wędrujemy po drogach tajemnic naszego odkupienia. Papież Jan Paweł II w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae z 2002 roku napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela”.

Na comiesięcznych spotkaniach w kościele odmawiamy II część różańca w różnych intencjach. Msza św. sprawowana jest w tym dniu w intencji wspólnoty Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej. Członkowie Żywego Różańca prowadzą modlitwę różańcową codziennie rano przed Mszą św. W każdy czwartek przed wieczorną Eucharystią kolejna Róża odmawia jedną część Różańca. Bierzemy również czynny udział w nabożeństwach Fatimskich i w procesji ze świecami. Dwa razy w roku wspólnota Żywy Różaniec przygotowuje rozważania i prowadzi różaniec w trakcie tego nabożeństwa. Również w czasie Triduum Paschalnego adorujemy Pana Jezusa złożonego do ciemnicy i w Najświętszym Sakramencie przy grobie Pańskim. W naszej parafii w kwietniu przypada coroczna Wieczna Adoracja, podczas której czuwają poszczególne Róże. Każdego roku bierzemy udział w modlitewnych spotkaniach dekanalnych Żywego Różańca. Pragniemy zaznaczyć obecność apostolatu „Margaretka” w naszej wspólnocie parafialnej, otaczającej opieką modlitewną kapłanów. Nieustannie dziękujemy Bogu w Trójcy Jedynemu i Matce Bożej, że zgromadziła nas wokół Chrystusa.