Parafialny Zespół Caritas

Caritas Parafialna

Caritas przy naszej parafii pw. Św. Michała Archanioła powstała ponad 20 lat temu. Zespół składa się z 10 osób, a naszym opiekunem jest ks. proboszcz Kazimierz Glama. Spotykamy się raz w tygodniu, gdy pełnimy dyżur w salce parafialnej. W tym czasie zapoznajemy się z różnymi problemami ludzi potrzebujących pomocy. Wiedzę na temat osób z różnymi problemami pozyskujemy również z wywiadów z pielęgniarkami środowiskowymi i MOPS-u w Gdyni–Pogórzu. Uczestniczymy w szkoleniach i spotkaniach z innymi grupami Caritas organizowanych poza naszą parafią.

Nasza praca polega przede wszystkim na wspieraniu osób potrzebujących pomocy a jest to możliwe dzięki hojności naszych parafian. Zespół pozyskuje fundusze potrzebne na działalność statutową z kilku źródeł m. in. z ofiar składanych do skarbonki św. Antoniego, przez jałmużnę wielkopostną, sprzedaż świec Caritas oraz wiązanek, (które przygotowujemy wspólnie z Klubem Seniora „U Szymona”) w Niedzielę Palmową i Zielone Świątki. Największą część funduszy przeznaczamy na paczki świąteczne z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Przygotowujemy około 100 paczek, które przekazujemy potrzebującym. W roznoszeniu paczek do osób obłożnie chorych pomaga nam młodzież naszej Parafii. Z zebranych środków możemy również zorganizować dla dzieci i młodzieży „Św. Mikołaja” „Zajączka”, oraz ze słodkimi upominkami „Dzień Dziecka”. Bierzemy również udział w corocznej akcji „Tornister pełen uśmiechu” oraz 4 grudnia częstujemy wiernych „chlebkami św. Barbary”. Caritas włącza się również w pomoc przy zbiórkach pieniężnych do puszek dla potrzebującej młodzieży, na misje, pomoc w kataklizmach. Wszystkim, którzy zawsze chętnie nas wspierają składamy serdeczne podziękowanie, pamiętając w modlitwie o ofiarodawcach.